Β1 ΕΠΣΚ: «Χ»ορταστική ματσάρα Ερμή Μαυραχάδων – ΑΟ Νέου Μοναστηρίου! (20ή αγωνιστική)

Συναρπαστική τροπή είχε το εξ’αναβολής ματς του Ερμή Μαυραχάδων με τον ΑΟ Νέου Μοναστηρίου για την εξ’αναβολής 20ή αγωνιστική της Β1 ΕΠΣΚ.
Δείτε ΕΔΩ εκτενές φωτορεπορτάζ του αγώνα
Οι δύο ομάδες προσέφεραν πλούσιο θέαμα και αναδείχτηκαν ισόπαλες 3-3, σε ένα πραγματικό ντέρμπι που τα είχε όλα!
Ο ΑΟ Νέου Μοναστηρίου, αν και μπήκε πιο δυνατά στο ματς, είδε τον Ερμή να είναι πιο απειλητικός στα πρώτα 20 λεπτά και να παίρνει προβάδισμα με όμορφο ψιλοκρεμαστό πλασέ του Βαγγέλη Ζάγκου, μετά από ασίστ του Βαγγέλη Κουτσόπουλου, ενώ νωρίτερα, ο σκόρερ έβγαλε…συστημένη σέντρα για τον Τσουπαρέλο που με γυριστό ψαλίδι έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.
Ο ΑΟΝΜ πίεσε και είχε ένα ακυρωθέν γκολ με τον Αναγνώπουλο στο 21′, μία καλή στιγμή με τον Κανναβό που εξουδετέρωσε ο Χριστοφόρου και άλλη μία με τον Γρίβα που βρήκε ξανά τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων σε ετοιμότητα, για να παραμείνει το 1-0 του ημιχρόνου.
Στις αρχές του β’ ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να  φέρουν τούμπα το ματς όταν έκαναν την ανατροπή με 1-2 στο 49′  με γκολ του Λιάπη και 56′ με τον Αναγνώπουλο.
Ο Ασλάνογλου στο 63′ έφερε το ματς στα ίσα για τον Ερμή ο Ζάγκος στο 70′ πέτυχε την…ανατροπή στην  ανατροπή για το 3-2 του Ερμή!
Ακολούθησαν από μία αποβολή σε κάθε ομάδα στο 82′, με τους γηπεδούχους να χάνουν τον Μάκη Κοντοβά και τους φιλοξενούμενους τον Δημούδη.
Με τη συμπλήρωση 90 λεπτών, το ματς επιφύλασσε ακόμη δύο αποβολές, μία για κάθε ομάδα (για τον Ερμή αποβλήθηκε ο Μάκης Παπαλόπουλος και για το Νέο Μοναστήρι ο Κωνσταντίνου).
Τελικά, στην τελευταία φάση του αγώνα ο Αναγνώπουλος με έξοχο σουτ που πρώτα προσέκρουσε στο δοκάρι και έπειτα κατέληξε στο βάθος της  εστίας των γηπεδούχων, ισοφάρισε για το τελικό 3-3.
Ο ΑΟΝΜ ανέβηκε στους 37 βαθμούς και μείωσε στο -2 από την  Αναγέννηση και ο Ερμής στους 30, πλησιάζοντας στους τρεις βαθμούς τη ζώνη των πλέι-οφ και τον Άρη  Φίλιας.